AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri
AR-GE Logo
e-posta info@argekazan.com.tr
tel 0 312 354 11 62
adres Ostim O.S.B. Cevat Dündar Cad. No:20 Yenimahalle-ANKARA
Buffer Tankı
logo

Ürün Kataloğu

logo

Ürün Sertifikası

logo

Kullanma Kılavuzu

BUFFER TANKI

Buffer Tankı, konfor veya endüstriyel amaçlı bir soğutma sisteminin düzgün ve verimli işletilebilmesi için, devredeki toplam su hacmini artırmak için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş tanklardır.

Sistem su hacminin artırılması gereken tüm soğutulmuş su uygulamalarında; Sıcaklık tabakalaşmasını engellemek ve homojen bir ısı dağılımı sağlamak için, içerisinde tank hacmine uygun sayıda bölme plakası bulunmaktadır. Bu sayede suyun içindeki hava kolayca ayrılarak tankın üst kısmından dışarıya atılabilir.

Buffer tankı, hem soğutma grubu kompresörünün aşırı şalt yapmasını engellemek hem de sisteme giden su sıcaklığındaki aşırı dalgalanmaları önlemek amacı ile kullanıldığından, tankın soğutulmuş su devresi üzerindeki yeri de sistemdeki kullanım amacına uygun olmalıdır.

Buffer tankı, kompresörün aşırı şalt yapmasını engelleme işlevinin daha önemli olduğu tipik konfor uygulamalarında, tankın soğutma grubu öncesine konulması tavsiye edilir. Şayet tank bir endüstriyel soğutma sisteminde kullanılıyorsa, buradaki asıl amaç gidiş suyu sıcaklığının daha hassas kontrolü olduğundan, tankın gruptan sonra ve sistem öncesine konulması daha faydalı olacaktır.

Konfor veya endüstriyel amaçlı bir soğutma sisteminin düzgün ve verimli işletilebilmesi için, devredeki toplam su hacmi belirli bir miktarın üzerinde olmalıdır. Bu miktar kapasiteye ve istenilen kontrol hassasiyetine bağlı olarak belirlenir. Şayet sistemin toplam su hacmi bu miktarın altındaysa, devreye buffer tankı eklenerek ısıl kapasite artırılmalıdır.

Soğutma sistemlerindeki ortalama su sıcaklığı, soğutma yükünde meydana gelen değişiklikler ile birlikte, anlık yükün soğutma kapasitesi tarafından karşılanma oranına bağlı olarak değişir. Anlık yük soğutma kapasitesinden düşükse ortalama sıcaklık düşer, büyükse yükselir.

Toplam soğutma yükünün değişkenlik arz ettiği uygulamalarda, soğutma kapasitesini kontrol ederek, ortalama su sıcaklığındaki dalgalanmaları bir ölçüde engellemek mümkün olabilir. Bu kontrol genellikle, grup kapasitesi anlık yüke göre oransal veya kademeli olarak değiştirilerek veya kompresör ihtiyaca göre devreye sokulup/çıkartılarak sağlanır.

Oransal veya kademeli kontrol ancak belirli özelliklere sahip gruplar için mümkündür ve sağladığı fayda da sınırlıdır. Kompresörün şalt sayısı ise teknik sınırlamalardan ötürü saatte birkaç defayı geçemez.

Öte yandan, sistemde dolaşım halinde olan suyun toplam hacmi, sistemin ısıl kapasitesini de belirler. Su miktarı ne kadar fazla ise o kadar çok ısı enerjisini içinde barındırabileceğinden, yükteki değişmelerin sistemdeki ortalama sıcaklık seviyesi üzerindeki etkisi de aynı oranda az olur. Bu ısıl kapasitenin büyüklüğüne bağlı olarak, evaporatöre su giriş/çıkış sıcaklığının dalgalanmasını engellemek için soğutma grubu kapasitesini anlık olarak kontrol etme ihtiyacı da azalır.

BUFFER TANKI ÖLÇÜLERİ

Buffer Tankı

Buffer Tankı

AR-GE Grup Kazan değer ve ölçüleri haber vermeksizin değiştirme hakkımız saklı tutulmuştur.

Twitter
Linkedin
Massenger
Skeype

Bu sitenin bütün hakları AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri Ltd Şti'ne aittir.

Copyright © AR-GE 2020 Her hakkı saklıdır