AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri
AR-GE Logo
e-posta info@argekazan.com.tr
tel 0 312 354 11 62
adres Ostim O.S.B. Cevat Dündar Cad. No:20 Yenimahalle-ANKARA
Stoker
logo

Ürün Kataloğu

logo

Ürün Sertifikası

logo

Kullanma Kılavuzu

MEKANİK KÖMÜR YAKICI STOKER

Stoker, kömürün ideal yanması için gerekli hava ihtiyacı alüminyum döküm gövdeli radyal fanla sağlanmakta ve redüktör sayesinde ihtiyaca göre kömür sevkıyatı yapmaktadır. Sıcaklık veya basınca göre fan ve redüktör devreye girerek otomasyona bağlı olarak çalışır. Bu sayede kömür tasarrufu sağlar.

Kömürlü kazanlarda tam otomasyon sağlandığından dolayı kaloriferciniz rahat eder. İnsan faktörlerinden kaynaklanan hata ve israf minimize edilir. Hava ihtiyacı cebri olarak kontrollü sağlandığından yanma verimi yüksek olur. Böylece bacadan kaynaklanan sıkıntılar yaşanmaz. Çevre dostudur. Bacada partikül madde ve duman emisyonu daha düşüktür.

ÇALIŞMA PRENSİBİ

Otomatik sistem basınca veya sıcaklığa göre otomatik olarak yanar ve durur. Stokerli sistem 0,5 mm ile 30 mm ebadındaki kömür cinslerinin hepsini yakar. Sistemin üzerinde bulunan kömür taşıyıcı redüktör ve hava fanı kazan termostatı veya presostatı ile irtibatlandırıldığı için kazan istenilen değere geldiğinde sistem otomatik olarak durur ve ayarlanan değerlerin alt limitine geldiğinde tekrar çalışır.

Sistemin ana parçaları;

- Bunker

- Helezon

- Pota

- Kumanda paneli

Bunker: Kazanın günlük yakıtının depolandığı kısımdır. Üzerinde yabancı maddelerin girmemesi için elek vardır. Bunkere doldurulan kömürün ıslatılmaması gerekir. Islak kömür yanma verimini düşürür. Ayrıca helezona girişte tıkanmalara neden olur. Bunkerin boş bırakılması durumunda bunkerden duman çıkma olayı görülebilir. Aynı zamanda helezonda zarar görebilir. Bu yüzden boş bırakılmaması önemle tavsiye edilir. Bunkerin üstündeki elek helezona yabancı maddeler ve iri yakıt parçaları girmemesi için konulmuştur. Bundan dolayı eleğin kaldırılmaması gerekir.

Helezon: Bunker içindeki kömürü yanma haznesine taşıyan bir mil üzerine yaprakların sarılması ile elde edilen kısımdır.

Pota: Yanma olayının gerçekleştiği kısımdır. Helezonun getirdiği kömür ile fanın sağladığı hava burada karışarak yanmanın oluşmasını sağlar.

Stokerde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

- Yanma esnasında pota üzerinde merkezi kazanlarda en az 10 cm kadar kömür yüksekliği olmalıdır.

- Kumanda panosundaki besleme ve bekleme zamanlarının ayarlanmasıyla bu temin edilmelidir.

- Potanın orta kısmına müdahale etmeyiniz.

- Potanın kenarlarında biriken cüruflar çekilmelidir.

Kumanda Panali Kazanın otomatik çalışmasını sağlayan elektronik kontrol panelidir

Twitter
Linkedin
Massenger
Skeype

Bu sitenin bütün hakları AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri Ltd Şti'ne aittir.

Copyright © AR-GE 2020 Her hakkı saklıdır