AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri
AR-GE Logo
e-posta info@argekazan.com.tr
tel 0 312 354 11 62
adres Ostim O.S.B. Cevat Dündar Cad. No:20 Yenimahalle-ANKARA
Yakıt Tankı
logo

Ürün Kataloğu

logo

Ürün Sertifikası

logo

Kullanma Kılavuzu

YAKIT TANKI

Yakıt tankı, isimden de anlaşılacağı gibi yanan yakıtın veya kullanılacak yağın depolandığı atmosfere açık tanklardır. Genellikle Mazot, Benzin, Fuel-oil, ve farklı türevlerde yanıcı ve yanıcı olmayan akışkanlar depolanır.

Ayrıca kullanım alanına veya içerisine depolanan akışkanın türüne göre ısıtıcılı/ısıtıcısız yakıt tankı, tek/çift cidarlı yakıt tankı, izoleli/izolesiz yakıt tankı, silindirik/prizmatik yakıt tankı gibi çeşitlerde yapılabilmektedir.

YERALTI YAKIT TANKI

Depolanacak yakıtın ilgili mevzuat ve şartlardan dolayı yer altında depolanması gerekli durumlarda yapılan tanklardır. Zemin kazılarak tankının konacağı alan isteğe bağlı beton havuz yapılabilir, yakıt tankı yerleştirilerek bağlantıları yapılır üzeri kum ile kapatılarak kullanıma hazırlanır. Yeraltı yakıt tankları tek ve çift cidarlı olarak imal edilmektedir ve dış kaplaması isteğe göre epoksi veya zift kaplama olarak yapılmaktadır.

YERÜSTÜ YAKIT TANKI

Depolanacak yakıtın ilgili mevzuat ve şartlardan dolayı yer üstünde depolanması gerekli durumlarda yapılan tanklardır. Yer sıkıntısı bulunmayan alanlarda ve mobil yakıt istasyonlarında tercih edilir. Zemin beton kaide ile sağlamlaştırılarak yakıt tankı için kaide hazırlanır ve yakıt tankı bu kaide üzerine sabitlenerek çevre tel çit ile koruma altına alınır, bu işlemden sonra yakıt tankı bağlantıları yapılır kullanıma hazırlanır. Yerüstü yakıt tankları tek ve çift cidarlı olarak imal edilmektedir ve dış kaplaması isteğe göre epoksi veya zift kaplama olarak yapılmaktadır.

TEK CİDARLI YAKIT TANKI

Yakıt tanklarında cidar tankın dış yüzeyini oluşturan sac bölmeye denir bu bölme tek kattan oluşmuşsa Tek Cidarlı Yakıt tankı olarak adlandırılır. Bu tür tanklarda yeraltı kullanımında beton havuz yerüstü kullanımında taşma kabı kullanımı herhangi bir sızıntıda çevreye verilecek zarar ve yakıt kaybı minimum seviyede olacaktır.

ÇİFT CİDARLI YAKIT TANKI

Yakıt tanklarında cidar tankın dış yüzeyini oluşturan sac bölmeye denir bu bölme çift kattan oluşmuşsa çift Cidarlı Yakıt tankı olarak adlandırılır, tankın gövdesi üzerine bir gövde daha yapılarak imal edilen tanklardır ve bu tip tanklara kaçak tespit cihazı takılarak daha güvenli kullanım sağlanır. Bu tür tanklarda yeraltı kullanımında beton havuz yerüstü kullanımında taşma kabı kullanımı herhangi bir sızıntıda çevreye verilecek zarar ve yakıt kaybı minimum seviyede olacaktır.

ISITICILI YAKIT TANKI

Yakıt tanklarında ısıtıcı kullanılan yakıtın veya yağın hava şartlarından dolayı akışkanlığının yetersiz kaldığı durumlarda tanka eklenecek ısıtıcı sayesinde yakıtın inceltilmesi yanmanın ve akışkanlığın artması sağlanmaktadır. Isıtıcı genellikle Fuel-Oil gibi ağır yağların depolandığı tanklarda kullanılmaktadır. Isıtıcı serpantin demir borudan yapılan serpantin ısıtıcı olabileceği gibi elektrikli rezistansla da sağlanabilir.

YAKIT TANKI ÖLÇÜLERİ

Yakıt Tankı

Yakıt Tankı

AR-GE Grup Kazan değer ve ölçüleri haber vermeksizin değiştirme hakkımız saklı tutulmuştur.

Twitter
Linkedin
Massenger
Skeype

Bu sitenin bütün hakları AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri Ltd Şti'ne aittir.

Copyright © AR-GE 2020 Her hakkı saklıdır