AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri
AR-GE Logo
e-posta info@argekazan.com.tr
tel 0 312 354 11 62
adres Ostim O.S.B. Cevat Dündar Cad. No:20 Yenimahalle-ANKARA
Termik Gaz Alıcı Degazör
logo

Ürün Kataloğu

logo

Ürün Sertifikası

logo

Kullanma Kılavuzu

TERMİK GAZ ALICI DEGAZÖR

Degazör, su içerisindeki karbondioksit CO2 ve hidrojen sülfür H2S gibi eriyik gazların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Su içerisinde bulunan eriyik gazların giderimi için; su, Degazör'ün en üst kısmındaki dağıtım difüzöründen üniteye giriş yapar. Su, Degazör'ün üst kulesine doldurulmuş olan halkalarla temas ederek aşağı doğru süzülür. Aşağı doğru süzülür iken aşağıdan yukarıya Degazör düşük basınçlı buhar verilerek suyun buhar ile teması sağlanır. Buhar suyun içerisindeki çözünmüş gazları bünyesine alır ve uçurur. Böylece ters akış prensibi ile suyun içerisindeki gazlar giderilmiş olur ve arıtılan su Degazör'ün alt kısmında depolanır.

Buhar sistemlerinde korozyona ve kavitasyona neden olan iki önemli etki vardır. Kazan besi suyu içerisinde bulunan kireç gibi sertlik ve taş yapıcı malzemeler, Oksijen (O2) ve Karbondioksit (CO2) gibi korozotif gazlardır.

Buhar kazanı besi suları bu eriyik gazlardan arındırılamazsa tüm sistem ömrü kısalır, çok kısa sürelerde kazan başta olmak üzere sistemi oluşturan tüm cihaz ve tesisatlar da korozyon ve hasar oluşumu başlayacaktır. Bunun yanında CO2, özellikle buhar kullanan cihazlarda, serpantinlerde ve kondens borularında aşırı korozyona neden olur.

Kazan besleme sularının O2 ve CO2 gazlarından temizlenmesi için degaze edilmeleri gereklidir.

Sıcaklık ve basınç esasına göre çalışan klasik termik degazörler, özellikle taze besleme suyu oranının yüksek olduğu yüksek basınçlı sistemlerde kullanılırlar. Bu cihazlar, kısmen kondens tankında parçalanan karbonatların kendi bünyelerinde de parçalanmalarını ve gazlarını açığa çıkarmalarını da sağlarlar. Bu cihazların işletme sıcaklığı 102 0C - 105 sup>0C, işletme basıncı 0,2 bar- 0,5 bar da olup, gaz alma verimleri %96- %99 civarındadır. Sıcaklık yüksek olduğundan kazan besleme pompalarının kavitasyona neden olmadan çalışmalarını sağlamak için besi pompalarından yüksekte tesis edilmeleri gereklidir. Bu tipteki degazör sisteminde ısıtıcı buharın diğer bir kısmı, özel bir karışım donanımı ile doğrudan degazör tankı içindeki suya verilerek, suyun kaynayarak gazını bırakması sağlanır ve yeniden gaz alması engellenir.

Degazör sisteminde besleme suyu pülverize edilmek ve degazör tavalarından geçirilmek suretiyle buharla karıştırılarak sıcaklığı arttırılır ve böylece O2 - CO2 gazları besi suyundan ayrıştırılır. Serbest kalan O2 ve CO2 gazları degazör üzerinden dışarı atılır.

DEGAZÖR ÖLÇÜLERİ

Degazör

Degazör

AR-GE Grup Kazan değer ve ölçüleri haber vermeksizin değiştirme hakkımız saklı tutulmuştur.

Twitter
Linkedin
Massenger
Skeype

Bu sitenin bütün hakları AR-GE Grup Kazan Makina ve Isı Sistemleri Ltd Şti'ne aittir.

Copyright © AR-GE 2020 Her hakkı saklıdır